Ez egy leírás a wigle.net wifi naplózó program használatáról

Az android kliens program letölthető a PLAY webáruházból az alábbi linkre kattintva

 https://play.google.com/store/apps/details?id=net.wigle.wigleandroid 

Mire jó a wigle.net?

Az wigle.net oldal célja, hogy összegyűjtsék egy központi helyre, adatbázisba a világ wifi pontjait, ebbe beleértve a nyilvános, ingyenes wifi hotspotokat, és az otthoni jelszóval védetteket is egyaránt. *Jelenleg 178,985,052 wifi hálózat van világszerte begyűjtve (2015.02.25.), ami naponta változik. Ezeket aztán bárki böngészheti kedvére, például ha egy idegen városban wifi pontot szeretne találni.

*Update: 2016.03.17 - Már 243,653,340 WiFi hálózat és 6,196,945 mobil / GSM adótorony világszerte

*Update2: 2016.06.07 - Már 261,537,090 WiFi hálózat és 6,472,851 mobil / GSM adótorony világszerte

*Update3: 2017.06.04 - Már 343,237,185 WiFi hálózat és 7,700,699 mobil / GSM adótorony világszerte

Amolyan wifi "vadászat", AP (WiFi Access Point) és GSM adótorony gyűjtögetés. Most kizárólag a wifi pontokról lesz szó.

A program naplózza a wifi pont nevét (SSID), a router MAC címét (hálózati cím), a GPS koordinátáját (a legerősebb jel koordinátáját menti el), Jelerősséget, a titkosítás típusát (pl. WPA2), melyik csatornán (frekvencián) működik (1-13)

Kik használják a wigle programját?

Gyakorlatilag bárki, aki naponta gyakran közlekedik akár gyalog, akár biciklivel, akár autóval. Leghatékonyabbak a postások, a biciklis futárok, a taxisok vagy áruszállító sofőrök, hiszen ők minden utcát bejárnak. Aki ilyen munkakörben dolgozik, egésznap gyűjtheti a wifi pontokat, a telefon a zsebben és a wigle program csak teszi a dolgát.

A program használata és beállítások

A program használata egyszerű, de lássuk milyen beállítások és funkciók vannak.

A programot elindítva gyakorlatilag rögtön elkezdi gyűjteni a saját adatbázisába a wifi pontokat, amit később feltölthetünk a közösség számára a wigle.net adatbázisába.

Feltölthetjük névtelenül "Anonymous" vagy regisztrálhatunk egy felhasználónevet és akkor azt a programban megadva saját nick névvel tölthetjük fel a wifi pontokat. Célszerű egy saját felhasználónevet megadni. (Nem kötelező.)

Regisztrációhoz a wigle.net/ oldalon a jobb felső sarokban a "Sign up" linkre kattintva. Töltsd ki a képhez hasonlóan, az e-mail címedre nem jön semmilyen megerősítő, vagy más e-mail, megadhatsz bármilyen e-mail pl. freemail címet is. Alul jelöld be az "I have read and agree to the terms above" jelölőnégyzetet, írd be a captcha ellenörző kódot és kattints jobb alul a Register gombra. A megadott felhasználó nevedet és a jelszavadat kell a wigle programban a telefonon/tableten megadni. (Lásd alább.)

A beállításokat a telefon menü gombjával lehet megjeleníteni, a  "Settings"-t kell választani. Felül a Wigle username-hez kell beírni a felhasználónevet alá a password a jelszót.

A Beállításokban a következőket lehet megadni

Van magyar nyelv is benne, ezt alul a selected language -nél lehet megadni, rá kell bökni erre és a Hungarian-t a magyart kiválasztani. Program újraindítása után lesz magyar a kezelőfelület. *update: az újabb verzió automatikusan a rendszer nyelvét használja és ha átállítjuk, nem kell újraindítani az alkalmazást. (én angolul hagytam és így is hivatkozok a leírásban a funkciókra)

A beállításaim

üres - Play sounds when network found - hang lejátszása hálózat érzékelésénél - felesleges, én kivettem a pipát

üres - Play sounds when new network inDB - hang lejátszása új hálózat érzékelésénél - felesleges, én kivettem a pipát

PIPA - Show current networks only - Csak a környező hálózatok kijelzése - bejelölve

PIPA - Use metric units  - Metrikus mértékegység használata, ezt be kell pipálni - bejelölve

PIPA - USE network location provider - bejelölve

Innentől semmi nincs bejelölve, csak ez a három.

Célszerű beállítani a keresés (scan) intervallumát, és az alapértelmezettről gyorsabbra tenni. Ez főleg akkor lényeges, ha mozgásban vagyunk, pl. biciklin, autóval stb.

50ms megfelelően gyors, hiszen így másodpercenként 20-szor keres. Tapasztalat azt mutatja, valamivel több, akár 10%-kal több WiFi hálózatot derítünk fel, ha gyorsabban keres a program. Akkumulátort - úgy tűnt- nem meríti jobban. Persze aki autóban töltőn hagyja a mobilt, annak mindegy.

- Time between WiFi scans standing still - 50ms-ra tettem

- Time between WiFi scans when slower than 8km/h - 8km/óra sebességnél lassabb haladásnál - 50ms-ra tettem itt is.

- Time between WiFi scans when faster than 8km/h - 8km/óra sebességnél gyorsabb haladásnál - 50ms-ra tettem itt is.

Most már lehet menni wifit vadászni, elég a GPS pozíciót megvárni és a zsebbe rakni a telefont, az teszi a dolgát.

(Ha nagyon merül a telefon, akkor lehet ritkábbra állítani a keresést.)

Ha végeztünk a wifi vadászattal, és csatlakoztunk egy wifi hotspothoz vagy az otthoni routerünkhöz akkor az UPLOAD to WiGLE.net gombbal tudjuk feltölteni a megtalált hálózatokat.  (Általában feltölti, ritkán adhat hibaüzenetet, akkor később újra kell próbálni vagy kiexportálhatjuk csv fájlba a talált hálózatokat és manuálisan feltölthetjük a weboldalon az UPLOADS menüpontban.)

A RUN (futás)- az az aktuális "körünk", amit éppen futtatunk sétáink során. Ezt le lehet nullázni, vagy kilépni a programból, ha újat akarunk kezdeni, nincs jelentősége, futhat a program mindig.

A NEW az új hálózatok, amiket találtunk, az elején minden új lesz, mert folyamatosan kerülnek be a telefonon az adatbázisba.

A DB a helyi adatbázisunk (a telefonon, .sqlite fájlkiterjesztéssel), azt jelzi hány darab WIFI hotspotot, routert találtunk sétáink során.

LIST - lista nézet, az "a-z" -re bökve kiválaszthatjuk milyen sorrendbe rendezze a listában a wifi-ket, alapértelmezetten a jelerősség szerint rendezi csökkenve, tehát az lesz felül a listában amihez a legközelebb vagyunk vagy a legerősebb a jele.

A DATA lapfülön tudjuk a megtalált hálózatokat kiexportálni (kimenteni) csv fájlba vagy a google térképeken való megjelenítéshez kml fájlba.

(A google térképben való megjelenítésnél, a túl sok wifi hálózat kml fájlból való megjelenítése elég erős videókártyát igényel)

A QUERY LOCAL DB -ben szűrhetünk és kereshetünk hálózatokat, a mysql programnyelv szokásos karaktereivel tudjuk használni, pl. joker karakter a "%"

CSV EXPORT RUN - ez az aktuális "körünk" sétánk alatt begyűjtött hálózatokat menti el .csv fájlba. (A fájlokat a Wiglewifi mappába menti a telefonon)

KML EXPORT RUN - ez az aktuális "körünk" sétánk alatt begyűjtött hálózatokat menti el .kml fájlba. Google térképen való megjelenítéshez.

CSV EXPORT DB - Ez a teljes adatbázist menti el .csv fájlba. Nem csak az aktuális sétánkét, de az eddigi összeset is.

KML EXPORT DB - Ez a teljes adatbázist menti el .kml fájlba. Nem csak az aktuális sétánkét, de az eddigi összeset is.

BACKUP DATABASE - A telefonon lévő adatbázist menti el sqlite fájlba amit számítógépen a DB Browser for SQLite 3.5.1 programmal kezelhetünk.

github.com/sqlitebrowser/sqlitebrowser/releases

IMPORT OBSERVED - Az általunk megtalált hálózatok importálása

Kérlek oszd meg kedvenc közösségi oldaladon, hogy más is megismerhesse a program használatát. Köszönöm!